Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
V rámci komplexního systému revizí pro Vás zajistíme revize a kontroly technických zařízení dle zákonných požadavků. Znamená to převzetí správy revizí s kompletní odbornou, organizační a právní zodpovědností.
Tato oblast vyplývá z legislativních požadavků Zákona č. 250/2021 Sb. - Zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů a nařízení vlád pro každou společnost či OSVČ.
Zajistíme Vám komplexní outsourcing služeb = kompletní organizační, odbornou a právní zodpovědnost, pro největší, ale i malé společnosti.
Vyhrazená technická zařízení (VTZ) jsou tlaková, zdvihací, elektrická nebo plynová zařízení představující závažné riziko ohrožení života, zdraví a bezpečnosti osob v důsledku nesprávného použití, výskytu provozních rizik umožňující vznik nebezpečné situace nebo nedodržení podmínek bezpečného provozu.
Vyhrazená technická zařízení se zařazují do tříd, skupin a podskupin podle míry rizika, které představují. Nejvyšší míru rizika představuje I. třída. Míra rizika je stanovena podle míry ohrožení života, zdraví a bezpečnosti osob při provozu VTZ.
Vyhrazená elektrická zařízení se zařazují do tříd a skupin:
Kontrolní a dozorčí činnost (státní správu) v oblasti bezpečného provozu vyhrazených technických zařízení vykonává MPSV, SÚIP a OIP. K plnění těchto úkolů může ministerstvo pověřit organizaci (státní příspěvkovou organizaci), která:
Revize vyhrazených technických zařízení může provádět výhradně jen revizní technik (odborně způsobilá osoba), který je vlastníkem platného osvědčení nebo oprávnění k těmto činnostem.
Zákon č. 458/2000 Sb. tzv. energetický zákon v § 28 odst. 2 bodu d) uvádí, že vlastník nemovitosti je povinen: „Udržovat společné elektrické zařízení sloužící pro tuto dodávku ve stavu, který odpovídá technickým normám a právním předpisům."
Nařízení vlády č. 190/2022 Sb. stanovuje nejdelší lhůty pravidelných revizí ve společných prostorách domu (sklepy, chodby, schodiště apod.) a předepisuje lhůty pravidelných revizí systémů ochrany před bleskem a přepětím (LPS).
Nařízení vlády č. 191/2022 Sb. – podle § 1 odst. a) „výčet technických plynových zařízení, která jsou vyhrazená, (dále jen „vyhrazená plynová zařízení“) a jejich zařazení do tříd, skupin a podskupin“
Dle § 19 V odst. 2) je definováno: „Povinnost provádění kontrol a provozních revizí se nevztahuje na vyhrazené plynové zařízení, které je v užívání uživatelů bytů a vlastníků bytů a rodinných domů.“
Z toho vyplývá, že vlastník nebo vlastníci objektu s vytvořeným subjektem s právní subjektivitou mají za povinnost zajistit provádění kontrol a revizí plynových zařízení v prostorách bytového domu, které nejsou v osobním užívání uživatelů bytů a místností nesloužících k bydlení. Mezi takové plynové zařízení řadíme domovní rozvody, které vedou od HUP až po jednotlivé plynoměry, dále pak plynové spotřebiče (např. kotle) nebo plynové kotelny.
Zákon č. 458/2000 Sb. tzv. energetický zákon v § 62 odst. 4 bodu b) uvádí, že vlastník nemovitosti je povinen: "Udržovat společné odběrné plynové zařízení sloužící pro tuto dodávku ve stavu, který odpovídá právním předpisům a technickým normám a technickým pravidlům a umožňuje bezpečnou a spolehlivou dodávku plynu tak, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob a v případě zjištění závady tuto neprodleně odstranit."
Ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. je předepsáno provádět pravidelné kontroly a čištění spalinových cest. Tyto kontroly je nutné provádět u všech objektů, bez výjimky, se spalinovou cestou (komínem) zpravidla od kotlů.
Provádíme inspekce, revize a zkoušky zdvihacích zařízení dle platné legislativy včetně dalších služeb v oblasti zdvihacích zařízení jako je školení obsluh, vyhotovení dokumentace (systém bezpečné práce, provozní předpisy aj.)...
Nabízené služby - inspekce, revize a zkoušky v oblasti zdvihacích zařízení se týkají:
Zajišťujeme a provádíme školení – kurzy jeřábníků a vazačů, jejich základní i opakovaný výcvik s vystavením průkazů. Zajišťujeme a provádíme také školení osob pro práci ve výškách a hloubkách.
Podle § 2 bodu d) vyhlášky č.91/1993 Sb. a Přílohy č. 12 odst. 12.1 nařízení vlády č.101/2005 Sb. se nízkotlaká kotelna definuje jako objekt nebo část objektu ve kterém se nachází kotel s jmenovitým tepelným výkonem alespoň 50kW nebo pokud součet jmenovitých tepelných výkonů kotlů je vyšší než 100kW. Předpisy určují vykonávat pravidelné odborné prohlídky kotelen ve stanovených lhůtách.
Nařízení vlády č. 192/2022 Sb. stanovuje provádění revizí pro tlakové nádoby stabilní (např. expanzomaty, ohřívače TV…) z důvodu zajištění jejich bezpečnosti při provozu. Ve většině případů nacházíme tato zařízení u kotlů, v kotelnách nebo předávacích stanicích v teplovodní nebo parní soustavě pro vytápění a dodávku TV.